PORADY FRYZJERSKIE 

 

Moje Klientki coraz częściej  pytają Mnie jak dobrze umyć włosy i jak prawidłowo je pielęgnować.

Wychodząc na przeciw Swoim Klientkom przedstawiam kilka rad praktycznych, dzięki którym włosy będą wyglądały pięknie i zawsze zdrowe .

Każdy z nas ma zdecydowanie mało czasu, a chciałby mieć zdrowe i lśniące włosy, więc aby to osiągnąć namawiam do stosowania się do poniższych porad.

Na początek trochę informacji encyklopedycznych:

DERMATOLOGICZNA BUDOWA SKÓRY I WŁOSÓW

Każdy z Nas powinien wiedzieć jak wygląda skóra głowy i włosy.

Budowa skóry 

  1. Naskórek

  2. Skóra Właściwa

  3. Komórka Nabłonka

  4. Gruczoł Potowy

  5. Otworek Potowy

  6. Cebulka Włosowa

  7. Brodawka Włosowa

  8. Otoczka Tkanki Łącznej

  9. Mięsień Przywłosowy

  10. Gruczoł Łojowy

  11. Trzon Włosa

  12. Mieszek Włosa

  13. Warstwa Zrogowaciała

 

Przekrój poprzeczny skóry głowy

Ludzka skóra ma powierzchnię od 1,5 do 2,5 m2. Jest w związku z tym największym organem ludzkiego organizmu. 

Skóra tworzy warstwę odgraniczającą wnętrze ciała od środowiska zewnętrznego, oddzielając wnętrze organizmu od środowiska jak i zarazem łącząc je z nim.

Skóra spełnia cały szereg niezbędnych dla życia funkcji:

  • chroni organizm przed szkodliwymi wpływami z zewnątrz, na przykład przed szkodliwymi drobnoustrojami takimi jak bakterie i grzyby, przed chemikaliami, promieniowaniem ultrafioletowym i dużymi ubytkami wody.

  • Zapewnia utrzymanie temperatury ciała na możliwie stałym poziomie, oznacza to że jest ona odpowiedzialna za regulację cieplną organizmu.

  • Posiada wolne zakończenia nerwowe i specjalne ciałka nerwowe, przekazuje wrażenia czuciowe, dochodzące do organizmu z zewnątrz. Jest ona również instrumentem sygnalizującym i komunikacyjnym, gdyż jest bardzo wrażliwa na bodźce i stany emocjonalne

  • Magazynuje energię, wodę i sole mineralne.


Budowa włosa

Zdrowy włos składa się w około 80% z protein, 10-15% z wody, w 5-10 % z pigmentów, minerałów, lipidów.

Proteiny tworzą we włosach keratynę:

  • Keratynę włóknistą - tworzy ona korę i naskórek

  • Międzykomórkowy materiał wiążący - keratynę amorficzną, wypełniającą szczeliny w trzonie włóknistym oraz łyskach naskórka. Scala ona strukturę włóknistą i łuski oraz zapewnia włosom elastyczność.

Ilość siarki zawarta w materiale wiążącym zdrowego włosa stanowi około 25% w trzonie włóknistym około 7%.

MYCIE WŁOSÓW

Większość z Was na pewno często myje włosy. Dzisiaj już zdecydowana większość szamponów posiada zaletę pozwalającą na stosowanie ich do codziennego mycia włosów. Decydują o tym przede wszystkim specjalnie dobrane, bardzo delikatne składniki chemiczne. Więc jeżeli chcesz myć włosy codziennie, możesz to robić bez obawy o ich kondycję. Pamiętaj jednak o stosowaniu odpowiedniego szamponu. Ponieważ szampon odgrywa w pielęgnacji włosów i skóry głowy bardzo ważną rolę.

Osoby, które mają kłopoty ze skórą głowy, takie jak łupież, wrażliwą skórę  czy łojotok, powinny stosować kosmetyki przeznaczone specjalnie do usuwania takich dolegliwości. Tym, którzy poddają swoje włosy zabiegom chemicznym ( np.: trwała, farbowanie, balejage ) polecam stosowanie szamponów do włosów suchych i zniszczonych lub  farbowanych. Pomogą one utrzymać włosy w dobrej kondycji i kolor lub trwałą przez dłuższy czas.

Bardzo ważną rzeczą po umyciu włosów jest nałożenie na nie odżywki. Nawet, jeśli Twoje włosy nie były nigdy poddawane zabiegom chemicznym ( trwała ondulacja, farbowanie ) powinnaś pamiętać o stosowaniu odżywki - przekonasz się, jaka to różnica. Po tym zabiegu Twoje włosy łatwiej się rozczesują, są bardziej sprężyste i lśniące. Jeżeli masz problem z przetłuszczaniem się włosów lub łupieżem, zastosuj odpowiednią kurację, która pozwoli zmniejszyć te dolegliwości lub całkowicie je wyleczyć.

JAK PRAWIDŁOWO UMYĆ WŁOSY

  • Zmocz bardzo dokładnie włosy ciepłą wodą, by przygotować je do przyjęcia szamponu.

  • Wybierz odpowiedni szampon do twojej skóry i włosów.

  • Nalej odpowiednią dawkę szamponu na dłoń a następnie nałóż go na włosy. Zaczynając od skóry rozprowadź szampon na włosach, masując skórę głowy końcami palców. Pamiętaj, aby nie drapać głowy zbyt mocno bo może to spowodować podrażnienia skóry

  • Spłucz włosy bardzo delikatnie, tak by woda spływała przez nie. To bardzo ważne, aby podczas płukania nie szarpać ich zbyt agresywnie, ponieważ mokre włosy są bardzo podatne na uszkodzenie.

  • Jeszcze raz nałóż szampon na włosy i ponownie je umyj. Aby włosy były naprawdę czyste powinny być umyte dwa razy. Dopiero przy drugim myciu włosów szampon którego używasz powinien się obficie pienić.

  • Spłucz je po raz drugi bardzo dokładnie i upewnij się, że nie pozostały już na nich resztki piany i szamponu.

  • W zależności od kondycji włosów nałóż na nie odpowiednią odżywkę, pozostaw na kilka minut i pozwól aby włosy ją wchłonęły. Pozostałą na włosach odżywkę spłucz letnią wodą.

    

JAK PRAWIDŁOWO WYSUSZYĆ WŁOSY

  • Do osuszenia włosów po myciu użyj czystego, suchego ręcznika. Nie trzyj włosów tylko delikatnie wyciśnij nadmiar wody w ręcznik. 

  • Gdy włosy wciąż jeszcze są wilgotne, rozczesz je delikatnie używając do tego celu rzadkiego grzebienia lub szczotki.

  • Możesz pozwolić aby Twoje włosy wyschły w sposób naturalny ( polecamy ten sposób ), lub też wysuszyć je za pomocą suszarki do włosów.

  • Jeżeli chcesz aby twoje włosy po wysuszeniu lepiej się układały to zastosuj piankę lub loton do włosów.

  • Rozpocznij suszenie włosów od najmniejszej mocy i najniższej temperatury, stopniowo ją zwiększając. Do ułożenia włosów możesz użyć pianki lub żelu.

  • Poruszaj suszarką wokół całej głowy, przeczesując włosy palcami aby mogły schnąć równomiernie.

  • Kiedy uznasz, że Twoje włosy są już suche wygładź je za pomocą okrągłej szczotki, podkręcając końce. Aby utrwalić fryzurę zalecam użyć lakieru do włosów. 

 

JAK PRAWIDŁOWO WYKONYWAĆ PROFILAKTYKĘ

Nasze włosy są martwe i nie posiadają zdolności do regenerowania się. Właśnie dlatego musimy o nie dbać. Staraj się więc unikać niepotrzebnego szarpania czy tapirowania włosów, czesz je delikatnie aby ich końce nie ulegały łamaniu i rozdwajaniu, nie nadużywaj zabiegów chemicznych – przesuszają one włosy i powodują ich matowienie. Jeżeli już wykonujesz zabiegi chemiczne to Poproś Swojego Fryzjera aby zastosował jak najbardziej delikatne środki chemiczne lub środki w których są składniki które oprócz działania chemicznego pielęgnują włosy.

        >> ZDROWE WŁOSY

Włosy zdrowe są miękkie, lśniące i łatwe do ułożenia. Dzieje się tak dlatego, że łuski na powierzchni włosa zachodzą na siebie jak dachówki, dzięki czemu odbijają światło, a włosy lśnią. Jednocześnie są one miękkie i gładkie w dotyku, gdyż łuski są ułożone w uporządkowany sposób. Takie włosy są łatwe do uczesania, gdyż ich powierzchnia jest gładka i włosy mogą się ślizgać jedne po drugich nie plącząc się.  

Prawidłowy układ łusek naskórka zdrowego włosa.

Naskórek posiada bardzo trwałą budowę, dzięki czemu jest on szczególnie odporny na wpływy zewnętrzne.

Rozczesywanie szczotką lub grzebieniem nie powoduje zazwyczaj uszkodzenia włosów.

Uszkodzenie naskórka może nastąpić jedynie w obecności wilgoci.

Naskórek jest zbudowany z gładkich skeratynowanych komórek. Te pojedyncze komórki tworzą siedmiokomórkowe pierścienie nałożone na siebie podobnie jak kubki.

Jeżeli jesteś posiadaczką takich włosów powinnaś być szczęśliwa ale nie poprzestawaj na tym. Musisz dbać o nie i utrzymywać je w tym dobrym stanie bo bardzo łatwo jest zniszczyć. 

        >>ZNISZCZONE WŁOSY

Włosy zniszczone są kompletnym przeciwieństwem włosów zdrowych. Są matowe, szorstkie i trudne do ułożenia. Dzieje się tak dlatego, że łuski nie są już ułożone na wzór dachówek, lecz odchylone i połamane. Nie odbijają światła i włosy są mniej lśniące. Ich miękkość i podatność na ułożenie jest znacznie mniejsza, gdyż powierzchnia włosów jest szorstka i włosy zaczepiają się o siebie. Jeżeli jesteś posiadaczką takich włosów nie powinnaś się martwić tylko poświęcać im troszkę więcej czasu. Możesz poddać je zabiegowi regeneracji w salonie fryzjerskim, stosować odżywki i preparaty chroniące je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i oczywiście podcinać końce co najmniej co sześć tygodni.  

Uszkodzona powierzchnia naskórka włosa w dużym powiększeniu

Z upływem czasu komórki łusek oraz międzykomórkowy materiał wiążący ulegają erozji i dezintegracji.

Typowym zjawiskiem jest rozchodzenie się krawędzi naskórka, co nasila się w pobliżu końcówek włosów, w wyniku czego powierzchnia włosa staje się szorstka.

Włosy mają wygląd matowy i są bez połysku. Popękane i rozchodzące się łuskowate krawędzie są wyraźnie widoczne.

Składniki czynne środka pielęgnacyjnego odkładają się na łuskach i tworzą warstwę, która wygładza powierzchnię włosa.

JAK PIELĘGNOWAĆ WŁOSY PRZETŁUSZCZAJĄCE SIĘ

Tłuszcz (zwany łojem) jest wydzielany przez gruczoły znajdujące się w skórze głowy. Poprzez bezpośredni kontakt z włosami zostaje rozprowadzony na ich powierzchni powodując, że stają się przetłuszczone. Dlatego musimy pamiętać, że zbyt częste dotykanie włosów czy przeczesanie ich palcami wystarczy, aby przyspieszyć proces rozprzestrzeniania się tłuszczu na ich powierzchni. 

 

CO ZROBIĆ ABY ZAPOBIEC PRZETŁUSZCZANIU SIĘ WŁOSÓW

Myj włosy dobrym szamponem dopasowanym do Twojego rodzaju włosów. Najlepsze są specjalne szampony do włosów przetłuszczających się. Możesz także skorzystać z odpowiedniej kuracji która składa się z trzech etapów: Nałożenie odpowiedniego żelu, który spowoduje że zostanie usunięte z twojej skóry złogi tłuszczu i jej oczyszczenie. Drugi etap to umycie szamponem do przetłuszczającej się skóry głowy. Końcowym etapem jest nałożenie odpowiedniego toniku na skórę głowy, który działając do następnego umycia włosów będzie przeciwdziałał wytwarzaniu się łojotoku na skórze głowy.

Po ułożeniu fryzury unikaj przeczesywania włosów palcami. Częste szczotkowanie i dotykanie włosów powoduje pobudzenie gruczołów łojowych co w efekcie prowadzi do ich przetłuszczenia.

Nie staraj się za wszelką cenę doprowadzić do przesuszenia skóry głowy w nadziei, że Twoje włosy przestaną się przetłuszczać. Jest to największy błąd, który popełniamy. Skóra nadmiernie przesuszana zaczyna produkować większą ilość łoju aby zrównoważyć brak tego naturalnego składnika ochronnego. Efekt jest taki, że nasze włosy są jeszcze bardziej tłuste.

 

CO ZROBIĆ ABY ZAPOBIEC ROZDWAJANIU SIĘ KOŃCÓWEK

Wraz ze wzrostem włosy podlegają coraz większym obciążeniom. Ich naskórek ulega erozji. Następuje utrata międzykomórkowego materiału wiążącego, a włos staje się łamliwy i bez połysku. Jeżeli utrata elastyczności i trwałości ulega nasileniu, włos traci swą spójność.

Włos rozszczepia się i ulega podziałowi na włókienka

Rozszczepiona końcówka włosa.

Włos rozszczepia się i rozchodzi od końcówki do nasady. Jest to łatwe do zdiagnozowania poprzez oględziny włosów. Pielęgnacja odpowiednimi środkami przywróci łatwość ich rozczesywania.

 

Końcówka włosa rozszczepiona krzaczaście

Rozdzielone włókna kory straciły swoją spójność. Końcówki włosów z tego typu rozszczepieniem wyglądają jak drobne białe kropki.

 

Końcówki włosów po pielęgnacji

Pielęgnacja zmniejsza niekorzystny wygląd włosów z rozszczepionymi końcówkami. W wyniku wygładzenia powierzchni włosów ułatwione zostaje rozczesywanie

Ponieważ włosy są martwe, jakiekolwiek uszkodzenia ich struktury spowodowane np. nieodpowiednim czesaniem, są nieodwracalne. Z czasem pod wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, stopień zniszczenia włosów pogłębia się, aż do momentu, kiedy nadwerężone końcówki zaczynają się rozdwajać. Proponujemy Państwu kilka fachowych rad, które pomogą zapobiec rozdwajaniu się włosów.

  • Najważniejszą rzeczą jest odpowiednia pielęgnacja włosów obejmująca stosowanie odżywek. Taka pielęgnacja nawilża łodygę włosa i zapobiega nadmiernemu tarciu włosa przy czesaniu. W ten sposób uchronisz swoje włosy przed postępującymi uszkodzeniami łusek i nie dopuścisz do rozdwajania końcówek.

  • Ponieważ mokre włosy są szczególnie podatne na zniszczenia mechaniczne, starajmy się nie szarpać ich ani nie rozczesywać zbyt gwałtownie. Wykonujmy te zabiegi dopiero po wysuszeniu włosów. W ten sposób dodatkowo zmniejszamy ryzyko ich uszkodzenia.

  • Pamiętajmy o tym, że włosy regularnie podcinane są zdrowsze i szybciej rosną. Więc, jeżeli chcecie mieć długie lśniące włosy nie zapuszczajcie ich bez końca. Włosy nie podcinane i z rozdwojonymi końcami rosną dużo wolniej niż włosy zdrowe.

  • Duży wpływ na wygląd i kondycję naszych włosów ma regularne dostarczanie im niezbędnych witamin i minerałów. Pamiętajmy zatem o diecie bogatej w te składniki.

 

CO ZROBIĆ ABY ZAPOBIEC WYPADANIU WŁOSÓW  

Wypadanie włosów jest dolegliwością dotykającą bardzo wielu z nas. Może być ono spowodowane przez wiele różnych czynników ( np. stres, zaburzenia hormonalne, niedobór witamin i minerałów oraz nieodpowiednia pielęgnacja włosów ). Aby zapobiec niektórym z nich niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Chcielibyśmy pomóc Wam uporać się z tym problemem i dlatego przygotowaliśmy kilka rad, które mamy nadzieję powstrzymają ten proces lub też znacznie go zredukują

  • Stosuj szampony, odżywki lub kuracje zapobiegające wypadaniu włosów. Są one dostępne w dobrych salonach fryzjerskich, które prowadzą sprzedaż profesjonalnych kosmetyków do włosów. 

  • Możesz poprosić swojego fryzjera aby zaaplikował Ci specjalną kurację wzmacniającą włosy i zapobiegającą ich wypadaniu. Jest ona bardzo skuteczna i już po kilku zabiegach ubytek włosów jest mniejszy.

  • W niektórych salonach można poddać się zabiegowi ( masaż skóry głowy), który nie tylko zapobiega wypadaniu włosów ale także pobudza cebulki co przyspiesza wzrost nowych włosów.

  • Pamiętajcie aby w Waszej diecie nie brakowało witaminy E i magnezu ponieważ mają one duży wpływ na kondycję włosów.

  • Zbawienny wpływ na Nasze włosy ma też olejek rycynowy, który leczniczo należy wcierać w skórę głowy dwa, trzy razy w tygodniu.

Jeżeli stosowanie się do powyższych rad nie przyniesie oczekiwanego rezultatu może się okazać, że przyczyna utraty włosów jest znacznie poważniejsza. W tej sytuacji nieunikniona jest konsultacja z lekarzem

 

JAK PIELĘGNOWAĆ WŁOSY PO TRWAŁEJ    

 

Włosy nadmiernie skręcone

Jeżeli zostanie użyty płyn do trwałej ondulacji zbyt silny dla danej struktury włosów, lub gdy włosy poddano zbyt długiemu działaniu płynu albo stosowano go w zbyt wysokiej temperaturze, może to doprowadzić do nadmiernego spęcznienia włosów.

Wówczas, nawet mimo prawidłowej neutralizacji i utrwalenia, nadmierne spęcznienie nie daje się w pełni wyeliminować. Powierzchnia włosów pozostaje odkształcona.

Uszkodzenia po zabiegu trwałej, przeprowadzonym zbyt szybko po rozjaśnieniu.

Warstwy naskórka są tak silnie uszkodzone, że ulegają odwarstwieniu od kory.

W skrajnych przypadkach ulegają całkowitemu oddzieleniu.